5 dôvodov, prečo sú šťastnejší ľudia, ktorí majú svojho nezávislého finančného konzultanta.

img_233.jpg

„...takže som ti vytiahla tŕň z päty?“ spýtala som sa svojej  klientky počas obeda v obľúbenej bratislavskej reštaurácii, na ktorý ma s vďakou pozvala minulý týždeň.

 

„Nie! Ty si mi „vytrhla sekeru z krku“ ...veď vďaka Tebe som vyplatila právnika, všetky svoje dlhy a ešte mi zostala aj celkom slušná rezerva na horšie časy. Som veľmi šťastná, že ťa mám...“

5 dôvodov, prečo sú šťastnejší ľudia, ktorí majú svojho nezávislého finančného konzultanta

Predtým, než sme sa stretli ,nemala žiadne konkrétne plány a ani životné ciele. Peniaze jej prichádzali na účet bez akéhokoľvek návodu na použitie a bez inštrukcií ako s nimi správne  zaobchádzať.  Sústredená na svoju prácu, kariéru a priateľa, nemala čas manažovať  svoje osobné financie. Kúpa bytu, rekonštrukcia, zariadenie domácnosti stáli viac, než predpokladala. Finančné problémy jej vzali spánok aj dobrú náladu.  Stačilo jedno stretnutie pri káve, počas ktorého mi porozprávala o svojej situácii a o tom, čo odo mňa očakáva. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a výborným vzťahom v bankách som pre ňu našla riešenie, ktoré jej vrátilo radosť do života. Denne sa stretávam s ľuďmi, pre ktorých je moja práca nezávislého finančného konzultanta významným prínosom pre ich rodinný rozpočet a poriadok v osobných financiách. Počas takmer 20 ročnej praxe v oblasti financií som sa stretla s viac než 1000 klientmi a niektorí z nich sa stali mojimi  dobrými priateľmi. Práve preto, že ich osobné financie spravuje nezávislý konzultant, sú títo ľudia šťastnejší.

 

A tu je 5 dôvodov, prečo:

 

1. Plánujú svoju budúcnosť a vedia aké sú ich životné ciele.

"Ak chcete byť šťastní, stanovte si ciele, ktoré budú riadiť Vaše myšlienky, oslobodia Vašu energiu a budú inšpirovať Vašu nádej." Andrew Carnegie S klientmi sa rozprávam o ich plánoch do budúcnosti, o tom, čo naozaj chcú vo svojom živote zažiť a dosiahnuť.  Vzbudím ich fantáziu a nechám ich predstaviť  si svoj život o 10 – 20 rokov. Ich želania a túžby napíšem na papier. Urobím im prehľad o výdavkoch a príjmoch. Zisťujem  ako im môžem pripraviť finančné rezervy , ktoré budú potrebovať v konkrétnom čase na splnenie svojich  životných plánov.  Naučím ich namiesto vecí, ktoré chcú, kupovať tie veci, ktoré naozaj potrebujú. Ak vedia, na aké konkrétne ciele šetria peniaze, sú schopní menej utrácať a viac zhodnocovať . Míňajú menej, než zarábajú a to im umožňuje „byť sám sebe bankou“ v situáciách ,kde by  iní museli žiadať o úver. Pocit, že máte finančné rezervy na to, čo chcete v živote zažiť, je „na nezaplatenie“ . Ak by som klientom nepoložila vhodné otázky, nenasmerovala by som ich na správnu cestu k finančnej nezávislosti.

 

2. Profitujú z finančných rezerv„

Peniaze sú ako semienka, môžete  ich zjesť  alebo zasiať“ Naši predkovia vedeli, že ak budú chcieť na jar zasiať, musia si pred zimou uchovať zásoby  pšenice,  ovsa, kukurice, ...  Z histórie je známe, že vládcovia a králi  „uzamykali sýpky“, aby budúca úroda bola zaistená hoci by ich poddaní v zime hladovali. Vedeli, že z každého zrnka pšenice vyrastie celý klas. „Odložená spotreba“ im priniesla niekoľkonásobné  „zhodnotenie“ každého nezjedeného zrna.  Podobne to funguje aj s peniazmi,  môžeme ich minúť, alebo ich môžeme efektívne zhodnotiť.  Je veľmi veľa možností ako peniaze zhodnocovať.  A čím viac možností mame na výber, tým dlhšie zvažujeme, otáľame, čakáme a nevieme sa rozhodnúť. Vybrať správny spôsob, ako nasmerovať peniaze tak, aby „úroda“ bola každý rok podľa našich očakávaní,  môže byť pre bežného človeka komplikované.  Finančný konzultant vie ako vybrať pre klienta to najlepšie riešenie.  Jedna moja klientka mi  3 roky pred koncom minulého storočia povedala: „Plne  Vám dôverujem.  Vyberte pre mňa  možnosti investovania alebo sporenia, ktoré sú podľa Vášho názoru pre mňa najvhodnejšie“.  Stretli sme sa  náhodou po 15 rokoch, keď  jej  na účet prišli zhodnotené peniaze. Poďakovala mi za to, že som ju presvedčila, aby sporila a bola šťastná, že dosiahla skutočne atraktívne zhodnotenie. Práve v tom období riešila jej dcéra  rozvod  a  15 rokov zhodnocované peniaze prijala s vďakou  ako dar, ktorý jej pomohol zvládnuť  finančne náročnú životnú situáciu. Okrem rozvodu ju ešte aj prepustili z práce a bez peňazí od mamy by jej životná úroveň  celkom iste poklesla.  Obe profitovali z finančných rezerv. Jedna získala dobrý pocit, že práve v čas pomohla svojej dcére a druhá sa nedostala do finančných problémov, ktoré rozvod a strata zamestnania  prinášajú.

 

3. Získavajú najvýhodnejšie podmienky v banke.


"Banka je miesto, kde vám požičajú dáždnik v peknom počasí, a pýtajú ho naspäť, keď začne pršať." Robert Lee Frost Pred 15 rokmi klienti čerpali  úvery prevažne  v banke, kde mali zriadený bežný účet.  Nebolo zvykom meniť banku ani refinancovať alebo konsolidovať úvery do inej banky. Podmienky, ktoré banka klientom  navrhla, bez pripomienok akceptovali, úver si poistili banko-poistením a platili... Úrokové sadzby  boli niekoľko násobne vyššie. Bánk bolo  menej. Finanční konzultanti neboli vôbec  „in“. Dnes si klienti môžu vyberať či si chcú vybavovať úver individuálne priamo v banke, alebo si vyberú nezávislého konzultanta, ktorý navrhne riešenie a sprostredkuje schválenie najvýhodnejších podmienok na trhu v niektorej z bánk alebo stavebných sporiteľní.  Ak chce klient zistiť prostredníctvom internetu, alebo priamo na pobočkách bánk, v ktorej z nich získa tie najvýhodnejšie podmienky, potrebuje na analyzovanie trhu naštudovať veľa informácií a bude tomu musieť venovať veľa času. Prepočty výšky splátok a úrokových sadzieb, ktoré sú dostupné na internete a reklamné kampane  majú  za úlohu  priviesť klienta do banky, aby podpísal žiadosť o úver.  Ak by postupne klient navštívil viaceré banky a v každej sa spýtaj jedinú otázku: „ Ktorá banka mi dokáže poskytnúť  tie najvýhodnejšie podmienky pre financovanie kúpy nehnuteľnosti?“ Vo všetkých prípadoch musí dostať rovnakú odpoveď : „ Ste tu správne – my Vám poskytneme najvýhodnejšie podmienky“. Hoci by zamestnanci banky vedeli o tom, že u konkurencie klient získa atraktívnejšiu ponuku, nesmú ho nasmerovať do inej banky. Hypotekárni špecialisti v bankách sú školení na získavanie  nových  klientov napríklad aj tým, že zdôraznia  pozitíva ich ponuky a zamlčia to, čo by klienta od  úveru odradilo.  Nezávislý konzultant pozná podmienky a možnosti vo všetkých bankách a dokáže  pripraviť prehľadnú analýzu trhu tak, aby sa klient mohol rozhodnúť pre voľbu, ktorá mu najviac vyhovuje. Sprostredkovateľ, ktorý má v banke vybudované  dobré vzťahy , dokáže zefektívniť dobu schvaľovania, vybojovať nižšie poplatky a lepšie úrokové sadzby. Ušetrí svojím  klientom čas, zníži preplatenosť úveru a najmä ich upozorní na situácie, kedy by banka mohla úver „zosplatniť“, čiže „vziať si dáždnik naspäť, keď prší“. Úlohou nezávislého  finančného konzultanta je tiež ochrániť svojich klientov pred situáciami, kedy by neboli schopní úver splácať.

 

4. Majú „na mieru ušité zabezpečenie“


„Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím." Arthur Schopenhauer Ľudia si neradi pripúšťajú, že by sa práve im mohol zhoršiť zdravotný stav, či už kvôli úrazu alebo chorobe. Spoliehajú sa, že sa práve im všetky negatívne udalosti vyhnú. Častejšie si poisťujú majetok, než „život“.  Obrátil sa na mňa rozvedený klient, ktorému kvôli polročnej pracovnej neschopnosti  banka zosplatnila úver a jeho byt išiel do dražby. Pri čerpaní úveru mu v banke poistenie ponúkli, ale krylo iba smrť a trvalú invaliditu. Myslel si, že všetko ostatné zvládne. Nezvládol! Nenašli sme nikoho, kto by mu pomohol prevziať na seba jeho nesplácaný dlh a teraz býva v podnájme, za ktorý platí viac, než platil mesačne splátku hypotéky.  Má 48 rokov a približne ďalších 5 rokov mu žiadna banka úver nebude chcieť poskytnúť. Pravdepodobne do dôchodku už vlastné bývanie splatiť nestihne. Ktovie ako zvládne platiť nájomne za bývanie, keď bude dôchodca?  Vždy sa klienta pýtam, čoho sa najviac obáva a ktoré riziká zvládne pokryť z vlastných finančných rezerv . Ak čerpáme úver v rodine, kde je len jeden „kľúčový nositeľ príjmu“ a partnerka je napríklad na rodičovskej dovolenke, musí byť zabezpečenie rodiny ušité na mieru perfektne. Inak totiž riskujeme, že pri výpadku príjmu rodina môže prísť aj o nehnuteľnosť  a ešte sa v úverom registri objaví negatívny záznam, ktorý spôsobí, že nový úver pre „delikventov“ nebude možné  v inej banke v budúcnosti získlať. Ak majú klienti nezávislého finančného konzultanta, ktorý pre nich pripravil finančný plán, poznajú rizika a poistné sumy, ktoré majú mať kryté, aby ich životná úroveň neklesla ani v neočakávaných situáciách.  Skúsený konzultant vie porovnať nie len ceny za poistenie, ale aj kvalitu krytia, výluky a rozsah poistenia vo viacerých poisťovniach.  Výsledné poistné sumy závisia od výšky záväzkov, hodnoty  majetku, príjmov  a výdavkov. Ušiť zabezpečenie „na mieru“ znamená identifikovať  riziká, ktoré sú pre klienta kritické. Ak by ich nemal pokryté z vlastných finančných rezerv, prípadne  kryté hodnotou  majetku, tak by spôsobili pokles životnej úrovne alebo neschopnosť splácať exitujúce záväzky.  Najčastejšie sú v životnom poistení kryté  to tieto riziká:-smrť a invalidita (pri úveroch je  vhodný tzv. „klesajúci  variant“, ktorý kopíruje pokles splácanej istiny na úvere)- kritické choroby -denné odškodné za pracovnú neschopnosť  alebo úraz- trvalé následky úrazy- strata zamestnaniaNedokážem svojich klientov ochrániť pred úrazom, chorobou alebo smrťou, ale viem zabezpečiť, že ak takéto udalosti nastanú,  poisťovňa im vyplatí dostačujúcu sumu aby mohli žiť naďalej plnohodnotný život.

 

5. Získavajú dlhodobú starostlivosť.

 

„Úspešní ľudia vždy hľadajú spôsoby, ako pomôcť druhým. Neúspešní ľudia sa vždy pýtajú: “Čo z toho mám ja?” Brian TracyAk  máte možnosť kedykoľvek sa môcť poradiť  s konzultantom, ktorému dôverujete a dostať včas očakávané informácie, prispieva to k pocitu spokojnosti a šťastia. Na úroveň spokojnosti a šťastia klientov  má veľký vplyv profesionalita a skúsenosti konzultanta, ktorý sa o svojich klientov  stará. Ako si však vybrať toho správneho konzultanta, ktorý prinesie klientom peniaze navyše a nasmeruje ich na cestu k finančnej nezávislosti?  Finanční konzultanti sa združujú v Asociácii finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov http://afisp.sk/ . Sú vedení v registri Národnej banky http://regfap.nbs.sk/search.php. Skúsený konzultant by mal mať registráciu v minimálne 3 sektoroch finančného trhu a ideálne vo všetkých 6. Stabilitu a úspešnosť konzultanta možno posúdiť  aj podľa obdobia ako dlho je registrovaný v NBS  a ako často strieda spoločnosti, pod ktorými je zaregistrovaný. Opatrnosť je namieste u konzultantov, ktorí  vystriedali viacero finančných spoločností a v každej vydržali len krátko. Videla som prípady, kedy konzultant striedal často spoločnosti, pre ktoré pracoval, a vždy  urobil nové poistné zmluvy tým istým klientom, ktorým rok alebo dva roky staré zmluvy zrušil. Bývajú to neúspešní  konzultanti, ktorí chcú mať z klientov len vlastný zisk, ale vôbec nechcú klientom pomôcť.  Ich prístup nie je profesionálny a pre klienta znamenajú stratu a sklamanie. Vždy je možnosť nechať si vypracovať finančný plán od dvoch nezávislých finančných konzultantov a rozhodnúť sa pre toho , kto vypracoval  prehľadnejší  finančný plán,  má viac skúseností , je registrovaný vo viacerých sektoroch  v registri NBS, nemení často spoločnosti pod ktorými je zaregistrovaný a dokáže zabezpečiť dlhodobú starostlivosť.

  • Michal_portret.jpg
  • Ing. Michal Makovník

  • ,,Viem ušetriť peniaze v rodinnom rozpočte, alebo priniesť peniaze naviac."

  • Špecializácia:
  • hypotéky a spotrebné úvery, poistenie život a neživot, vklady a investície, 2.pilier, 3.pilier, stavebné sporenie

  • Región pôsobenia:
  • Bratislava a okolie, Piešťany

  • Kontakt:
  • michal.makovnik@bcas.sk

  • Príspevky v blogu

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať