Investovanie je ako farmárčenie – najdôležitejšia je vôľa

r_st.png

Myslíte si, že by ste dokázali riadiť poľnohospodársky statok ? Po ruke by vám boli naozajstní odborníci na poľnohospodárstvo a na poliach by vám klíčilo len to najlepšie zrno. Jedinou vašou úlohou, ktorá by zároveň rozhodovala o bytí a nebytí celej farmy, by bolo nerezignovať na svoju funkciu s príchodom prvého ranného mrazu, popoludňajšieho tepla alebo večernej búrky.

Miera vášho presvedčenia o tom, že by ste v tejto pozícii uspeli, je zároveň akýmsi indikátorom toho, ako úspešný ste boli, ste, alebo budete so svojimi investíciami na finančnom trhu. Tie sú si totiž s poľnohospodárstvom podobné viac, než by ste povedali.

Po prvé, žiadny farmár nemá istotu, že mu vzídu vždy úplne všetky zrná. Rovnako tak pre poľnohospodárov neexistuje žiadna záruka toho, že im bude priať počasie, alebo prúdy podzemnej vody. A do tretice je tu aj cena plodín po zbere, ktorá je ďalšou významnou neznámou v živote farmára.

Rovnako tak žiadny investor nemá istotu, že mu vyjde úplne každá investícia. Veľkou neznámou je potom často (pokiaľ neobchodujete s opciami) aj cena, ktorú za svoje investície utŕžite na konci svojho investičného horizontu. V porovnaní s poľnohospodárom má však investor tú výhodu, že svoje investície môže „držať“ počas ľubovoľne dlhého obdobia, a že mu tak aj zrno (investície), ktoré prvých niekoľko mesiacov nie a nie rásť, prinesie výnos.

Rozdiel v postoji farmárov a investorov je ale v tom, že sa investori omnoho ľahšie vzdávajú. Napriek tomu, že najprv plánovali svoje investície držať napríklad 5-7 rokov a boli ochotní niesť riziko výkyvov na trhoch, predávajú svoje investície s príchodom prvého poklesu trhu (namiesto toho, aby ho využili na nákup cenných papierov za nízke ceny, využívajú ho na predaj za nízke ceny).

Tým, čo majú poľnohospodárstvo a investície spoločné, je to, že o úspechu či neúspechu v nich rozhoduje vaše odhodlanie zvíťaziť (zožať úrodu, zožať výnosy), bez ohľadu na čiastkové porážky.

Nie každý rok zožnete, čo ste zasiali. Raz vašu úrodu spláchne povodeň, druhýkrát spáli slnko. Chudobné roky sa však striedajú s bohatými, tak ako sa strieda noc a deň, leto a zima. Pokiaľ budete odhodlaní zvíťaziť, úspech vás neminie.

  • Michal_portret.jpg
  • Ing. Michal Makovník

  • ,,Viem ušetriť peniaze v rodinnom rozpočte, alebo priniesť peniaze naviac."

  • Špecializácia:
  • hypotéky a spotrebné úvery, poistenie život a neživot, vklady a investície, 2.pilier, 3.pilier, stavebné sporenie

  • Región pôsobenia:
  • Bratislava a okolie, Piešťany

  • Kontakt:
  • michal.makovnik@bcas.sk

  • Príspevky v blogu

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať