Rady pre sporiteľov, ktorí sa rozhodli NEVYSTÚPIŤ z 2.piliera

img_231.jpg

Viete ako to urobiť, aby ste z 2.piliera aj profitovali? Aké sú najčastejšie otázky sporiteľov?

Rady pre sporiteľov, ktorí sa rozhodli NEVYSTÚPIŤ z 2.piliera

Pekných pár týždňov od opätovného otvorenia 2.piliera sa na nás valia letáky, listy a rady, ktoré nás demotivujú, aby sme vystúpili z 2.piliera, lebo o 30-40 rokov nám naša milovaná vláda nedá jej motivačný minimálny dôchodok. Tí viac uvedomelí, ktorí si naštudovali pár faktov, sa ale rozhodli tieto dobre mienené rady odignorovať a predsa len zotrvať. Silným argumentom je dlhá doba sporenia, strata doteraz nasporenej sumy presunom do Sociálnej poisťovne, či možnosť dedenia úspor. Čo ale odporučiť tým, ktorí zostali? Ako to urobiť, aby z 2.piliera aj profitovali?

Poďme sa na to pozrieť. Aké sú najčastejšie otázky sporiteľov?

 

 1. Je dôležité, v akej spoločnosti a v akom type fondu sú moje peniaze zhodnocované?

Áno, pretože medzi jednotlivými správcovskými spoločnosťami, aj jednotlivými typmi fondov je už dnes pomerne veľký rozdiel v tom, ako dokážu naše investované peniaze zhodnocovať. Výsledky hospodárenia a zhodnocovania tej vašej spoločnosti a konkrétneho fondu je bežne uverejnené na stránke danej DSS, preto ju nezabudnite navštíviť a vyhľadať si túto informáciu. Rovnako si prejdite aj váš posledný výpis, ktorý vám vaša DSS zaslala. V ňom nájdete aj typ fondu, aj aktuálnu hodnotu vášho účtu. Často je táto suma pre klientov prekvapivo vysoká a potešujúca. Nie je ani problém zmeniť vašu doterajšiu spoločnosť za inú, ktorá dlhodobo dokáže zhodnocovať peniaze lepšie ako tá vaša. Poraďte sa ale s odborníkmi, ktorí majú prehľad.

 

 1. Aký typ fondu je pre mňa najvýhodnejší?

Je to individuálne, tu odporúčam poradiť sa s nezávislým konzultantom, ktorý vám dokáže správne poradiť, ktorý typ fondu je pre vás optimálny, aby sa vaše financie zhodnocovali nadštandardne (na počudovanie sa naozaj dá maximálne zefektívniť zhodnocovanie peňazí). Ešte stále vyše 90% sporiteľov zostalo v konzervatívnych fondoch, pretože prehliadli pred 2 rokmi vo svojom výpise návratku, ktorá ich upozorňovala, že keď ju nepošlú späť, presunú im všetky peniaze práve do konzervatívnych fondov, ktoré zhodnocujú najmenej. Nebojte sa urobiť zmenu fondu.

 

 1. Budem mať krátený dôchodok zo Sociálnej poisťovne, keď zotrvám v 2.pilieri?

Na túto otázku by sme potrebovali vešteckú guľu. Terajšia vláda, ktorá potrebuje na zaplátanie už existujúceho deficitu naše peniaze z 2.piliera, nás straší, že nám bude dôchodky krátiť. Je ale ťažké predpokladať, ako sa za tie roky, kým prídeme do dôchodkového veku, zmení vláda a jej politika, pretože, bohužiaľ, oba piliere sú závislé od štátnej politiky. Na to, aby vám váš konzultant vedel správne poradiť, potrebuje vedieť vašu aktuálnu hodnotu účtu, v akom fonde sporíte, ako dlho prispievate do 2.piliera, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku, aká bude miera zamestnanosti nasledujúcich x rokov. Takže ak vám niekto tvrdí, že budete mať menej, ako z 1.piliera, tak sa opiera naozaj len o svoje veštecké schopnosti. Pre mňa je kľúčová informácia, že už dnes, keď sa starnutie v takej miere neprejavuje, je 1.pilier vo veľkej strate.

 

 1. Aký je postup pri zmene fondu, či spoločnosti?

Zmenu fondu je možné realizovať na tlačive konkrétnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktoré je bežne dostupné na webovej stránke spoločnosti. Klientov podpis overí buď jeho finančný konzultant, ktorý má povolenie od NBS na danú činnosť, alebo si klient pôjde overiť podpis na príslušné miesto na to určené (notár, matrika).

V prípade zmeny spoločnosti musí klient najprv dobre zvážiť, ktorú spoločnosť si vyberie. Následne navštívi najbližšiu pobočku Sociálnej poisťovne, kde mu vydajú tzv. Akceptačný list. Tento priloží k novouzatvorenej zmluve s inou správcovskou spoločnosťou. Na jeho základe ho daná spoločnosť zaregistruje a presunú sa peniaze z pôvodnej spoločnosti do novej.

 

V prípade, že máte viac otázok na túto tému, kontaktujte svojich nezávislých finančných konzultantov, ktorí vám radi odpovedia na vaše konkrétne otázky.

 • Michal_portret.jpg
 • Ing. Michal Makovník

 • ,,Viem ušetriť peniaze v rodinnom rozpočte, alebo priniesť peniaze naviac."

 • Špecializácia:
 • hypotéky a spotrebné úvery, poistenie život a neživot, vklady a investície, 2.pilier, 3.pilier, stavebné sporenie

 • Región pôsobenia:
 • Bratislava a okolie, Piešťany

 • Kontakt:
 • michal.makovnik@bcas.sk

 • Príspevky v blogu

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať