Zachráni 2.pilier váš dôchodok?

86490853.jpg
Analytici dávajú rady komu sa oplatí vstúpiť, zostať, alebo kto by mal vystúpiť z 2. piliera. Ako ste sa rozhodli vy?

Zachráni 2.pilier váš dôchodok?

O 2.pilieri počuť aktuálne z každej strany. Sociálna poisťovňa vyzýva sporiteľov aby vystúpili a posiela demagogické listy. Na druhej strane ekonomickí analytici, prognostici a správcovské spoločnosti ukazujú reálne fakty a dávajú rady komu sa oplatí vstúpiť, zostať alebo kto by mal vystúpiť. Položme si však otvorene otázku. Bude vám stačiť 1. a 2.pilier keď pôjdete o 20, 30, alebo 40 rokov do dôchodku?

 

Na začiatok si uveďme trochu demografie a prognóz. Na Slovensku je aktuálne v roku 2015 už 1 milión dôchodcov a priemerný dôchodok je 400 eur. Aktuálny počet pracujúcich a odvádzajúcich odvody je okolo 2,4 milióna. To je pomer 1 dôchodca na 2,4 pracujúceho. Ale populácia starne a rodí sa menej detí. Zjednodušene povedané, dôchodcovia sa dožívajú vyššieho veku a naopak do pracovného systému bude prichádzať menej pracujúcich. Za 30 rokov okolo roku 2045 bude ten pomer niekde na úrovni 1 dôchodca a 1 až 1,5 pracujúceho človeka. To znamená logicky čím ďalej tým menej peňazí v systéme, pretože na budúcich dôchodcov nebude mať jednoducho kto robiť.

 

Priemerná mzda za rok 2014 bola 858 eur. Priemerný dôchodok ku koncu roka 2014 bol 400 eur. Čo je okolo 46% prepad príjmu oproti aktívnej pracovnej činnosti. Do budúcna sa tieto nožnice budú len roztvárať. Dlh Sociálnej Poisťovne bol 438 mil. eur za rok 2014. Ak by si štát už v roku 2014 nepožičal, tak by priemerný dôchodok nebol 400 eur ale len 367 eur. Dokedy si štát bude požičiavať, aby vládal platiť dôchodcom? Treba si uvedomiť dôležitú vec. Prvý a druhý pilier sú stále tie isté odvody, ktoré odídu z vašej mzdy. Nie je tam ani cent naviac. Ak 2.pilier máte, tak je tam šanca vyťažiť pri dynamickej investičnej stratégii z odvodov maximum. Ale mám pre vás zlú správu. Nijaký zázrak to nebude.

 

Tu nevzniká otázka či si mám začať niečo sporiť na dôchodok a kedy tak mám spraviť. Vlastné sporenie a investovanie na dôchodok je pre každého absolútna nutnosť. Doporučená suma je aspoň 10% čistých príjmov pre zamestnancov a aspoň 20% z príjmov pre živnostníkov. Výhody – bez akýchkoľvek štátnych obmedzení, na dobrovoľnej báze, s vlastným tempom sporenia, nasporené peniaze sú kedykoľvek k dispozícii, samozrejmá je dediteľnosť, keďže ide o vlastné peniaze človeka. Prevziať zodpovednosť za svoj dôchodok si jednoducho musí každý sám.

  • Michal_portret.jpg
  • Ing. Michal Makovník

  • ,,Viem ušetriť peniaze v rodinnom rozpočte, alebo priniesť peniaze naviac."

  • Špecializácia:
  • hypotéky a spotrebné úvery, poistenie život a neživot, vklady a investície, 2.pilier, 3.pilier, stavebné sporenie

  • Región pôsobenia:
  • Bratislava a okolie, Piešťany

  • Kontakt:
  • michal.makovnik@bcas.sk

  • Príspevky v blogu

Objednávka
BEZPLATNEJ KONZULTÁCIE
Odoslať